COACH RECOGNITION


Coaches Recognized by the National Federation of High Schools

2014-2015: Beth Eskin, Timber Creek HS
2013-2014: Paul L. Gaba, Wellington HS
2006-2007: Terri St. John, Sarasota HS
2005-2006: Jason Wysong, Trinity Prep
2004-2005: Ann Hicks, Ft. Walton Beach HS
1999-2000: Beth Goldman, J.P. Taravella HS
1998-1999: Mary Schick, Michael Krop HS


Florida Forensic League
State Coach of the Year

2016-2017: Justin Weaver, Coral Springs High School
2015-2016: Traci Lowe, Suncoast High School
2014-2015: Maureen Mannion, Legacy High School
2013-2014: Beth Eskin, Timber Creek High School
2012-2013: Dario Camara, Christopher Columbus High School & Kristie Taylor, Jupiter High School
2011-2012: Paul L. Gaba, Wellington High School
2010-2011: Charlie Williams, Niceville High School
2009-2010: Patricia Lewis, North Miami High School
2008-2009: Carol Cecil, G. Holmes Braddock High School
2007-2008: Jenny Cook, University School
2006-2007: Mary Schick, Dr. Michael M. Krop High School
2005-2006: Terri St. John, Sarasota High School
2004-2005: Beth Goldman, J.P. Taravella High School
2003-2004: Ann Hicks, Ft. Walton Beach High School


Florida Forensic League
Regional Coaches of the Year

Panhandle Region

2016-2017: Kimberly Messer, Gulf Breeze High School
2015-2016: Kimberly Messer, Gulf Breeze High School
2014-2015: Thomas Conner, Ft. Walton Beach High School
2013-2014: Kimberly Messer, Gulf Breeze High School
2012-2013: Amanda Torres, Ft. Walton Beach High School
2011-2012: Steven Stanquist, Gulf Breeze High School
2010-2011: *Charlie Williams, Niceville High School
2009-2010: Charlie Williams, Niceville High School
2008-2009: Charlie Williams, Niceville High School
2007-2008: Charlie Williams, Niceville High School
2006-2007: Charlie Williams, Niceville High School
2005-2006: Gina Proctor, The Maclay School
2004-2005: Shawn Briscoe, Ft. Walton Beach High School
2003-2004: *Ann Hicks, Ft. Walton Beach High School

Timacuan Region

2016-2017: Cathy Brown, Apopka High School
2015-2016: Bob Dolan, Lake Mary Prep
2014-2015: *Maureen Mannion, Legacy High School
2013-2014: *Beth Eskin, Timber Creek High School
2012-2013: Alexandra Sencer, Lake Mary Prep
2011-2012: Maureen Mannion, Legacy High School
2010-2011: Beth Eskin, Timber Creek High School
2009-2010: Michael Wascher, Lake Highland Prep
2008-2009: Beth Eskin, Timber Creek High School
2007-2008: Beth Eskin, Timber Creek High School
2006-2007: Kathi Wells, Winter Springs High School
2005-2006: Jason Wysong, Trinity Prep
2004-2005: Rob Carraway, Lake Brantley High School
2003-2004: Jason Wysong, Trinity Prep

Gulf Coast Region

2016-2017: Terri St. John, Sarasota High School
2015-2016: Shari Dodd, Pine View
2014-2015: David Mills, King High School
2013-2014: Terri St. John, Sarasota High School
2012-2013: Terri St. John, Sarasota High School
2011-2012: Terri St. John, Sarasota High School
2010-2011: Jennifer Bell, Paul R. Wharton High School
2009-2010: Jennifer Bell, Paul R. Wharton High School
2008-2009: David Mills, King High School
2007-2008: Margaret Emelson, Lakewood High School
2006-2007: Sylvia Ellison, Brandon High School
2005-2006: *Terri St. John, Sarasota High School
2004-2005: Terri St. John, Sarasota High School
2003-2004: Sylvia Ellison, Brandon High School

Macaw Region

2016-2017: Angie Anyzeski, Alexander W. Dreyfoos Jr. School of the Arts
2015-2016: *Traci Lowe, Suncoast High School
2014-2015: Traci Lowe, Suncoast High School
2013-2014: Traci Lowe, Suncoast High School
2012-2013: *Kristie Taylor, Jupiter High School
2011-2012: *Paul L. Gaba, Wellington High School
2010-2011: Traci Lowe, Suncoast High School
2009-2010: Dario Camara, Royal Palm Beach High School
2008-2009: Paul L. Gaba, Wellington High School
2007-2008: Kristie Taylor, Jupiter High School
2006-2007: Angie Weber, Alexander W. Dreyfoos Jr. School of the Arts
2005-2006: Trish Zenczak, Royal Palm Beach High School
2004-2005: Paul L. Gaba, Wellington High School
2003-2004: Dorothy Checa Chong, Spanish River High School

Art Deco Region

2016-2017: Eric Jeraci, Dr. Michael M. Krop High School
2015-2016: Eric Jeraci, Dr. Michael M. Krop High School
2014-2015: Russ Rywell, Miami Beach High School
2013-2014: Russ Rywell, Miami Beach High School
2012-2013: *Dario Camara, Christopher Columbus High School
2011-2012: Dario Camara, Christopher Columbus High School
2010-2011: Luis Dulzaides, Belen Jesuit Prep
2009-2010: *Patricia Lewis, North Miami High School
2008-2009: *Carol Cecil, G. Holmes Braddock High School
2007-2008: Carol Cecil, G. Holmes Braddock High School
2006-2007: *Mary Schick, Dr. Michael M. Krop High School
2005-2006: Mary Schick, Dr. Michael M. Krop High School
2004-2005: Mary Schick, Dr. Michael M. Krop High School
2003-2004: Mary Schick, Dr. Michael M. Krop High School

Hurricane Region

2016-2017: *Justin Weaver, Coral Springs High School
2015-2016: Susan McGraw, Charles Flanagan High School
2014-2015: Justin Weaver, Coral Springs High School
2013-2014: Steven Schappaugh, University School of NSU
2012-2013: Jen Kwasman, St. Thomas Aquinas High School
2011-2012: Megan Loden West, Cypress Bay High School
2010-2011: Jen Kwasman, St. Thomas Aquinas High School
2009-2010: Steven Schappaugh, University School of NSU
2008-2009: Nancy Dean, Western High School
2007-2008: *Jenny Cook, University School of NSU
2006-2007: James Wakefield, Ft. Lauderdale High School
2005-2006: Lisa Miller, Nova High School
2004-2005: *Beth Goldman, J.P. Taravella High School
2003-2004: Beth Goldman, J.P. Taravella High School